دسته بندی هادستهبندی نشده

3 نکته آسان برای ترغیب کودکان به خوردن سبزیجات بیشتر

نکته 1: با خوردن سبزیجات، کودکتان را به خوردن آن تشویق کنید

کودک با غذاهایی که انتخاب می کنید، آشنا می شود بنابراین بهترین روش برای تشویق کودک به خوردن سبزیجات ، این است که خودتان از سبزیجات بخورید و از خوردن آن لذت ببرید. غذای خانواده، بهترین فرصت برای آموزش خوردن غذای سالم بخصوص خوردن سبزیجات به کودک است. غذای خانواده مثل غذاهای سرخ کردنی، غذاهای ادویه دار، غذاهای کبابی و پاستا همگی با سبزیجات خوشمزه و خوش طعم می شوند. یک کاسه سالاد می تواند غذای فوری و خوشمزه ای باشد. اگر کودک، اعضای خانواده را در حال خوردن بشقابی از سبزیجات ببیند که از خوردن آن لذت می برند، او به خوردن آن تحریک می شود.

نکته 2: امتحان کردن غذا با سبزیجات

وقتی برای اولین بار کودکان، طعم سبزیجات را می چشند، طبیعی است که از خوردن آن اجتناب می کنند. اگر کودک میلی به خوردن سبزیجات ندارد، بهتر است آن را در وعده های غذایی بگنجانید و او را تشویق کنید تا آن را امتحان کند و یا بچشد. احتمالا کودک، فکرش را نسبت به سبزیجات تغییر خواهد داد. برخی کودکان قبل از پذیرفتن یک غذای جدید باید آن را تا 10 بار امتحان کنند و حتی قبل از اینکه همان غذا به غذای موردعلاقه آنها تبدیل شود، باید 10 بار دیگر آن را امتحان کنند.

نکته 3: تشویق کودک به خوردن سبزیجات

اگر هربار که کودک سبزیجات را امتحان می کند و می خورد، او را تحسین و تشویق کنید، او بیشتر به خوردن سبزیجات تحریک می شود. بنابراین تشویق و تحسین، بهترین کاری است که می تواند کودک را به انجام یک کار صحیح تحریک کند مثلا وقتی کودک درحال چشیدن کدوحلوایی و بروکلی است، او را تشویق کنید.
اجازه ندهید که کودک از تشویق و تحسین شما استفاده کند و آن را ابزاری برای خوردن وعده های غذایی بداند. هدف، تشویق کودک به خوردن سبزیجات است. او باید به خوردن سبزیجات علاقمند شود نه اینکه از تشویق و تحسین استفاده کند و با جایزه گرفتن از شما، رفع تکلیف کند.
تنبیه کودک برای نخوردن سبزیجات می تواند باعث بیزاری کودک از سبزیجات شود. اگر کودک از خوردن سبزیجات امتناع می کند، بهتر است 20 دقیقه غذا را از او دور کنید. سعی کنید با او چانه نزنید تا زمانی که او مجددا غذا را امتحان کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *